Szkolenie – Zarządzanie Relacjami w Zakupach
SRM – 4Srm™
Czym jest SRM – Supplier Relationship Management?
SRM to zintegrowane podejście, adresowane zarówno do kupujących, jak i sprzedających, które może zapewnić obopólne korzyści dla każdej organizacji poprzez odpowiednią inwestycję czasu, zasobów i wsparcia wykonawczego dla budowania relacji i zarządzania relacjami z kluczowymi dostawcami. Kompleksowy program SRM może zrównoważyć ryzyko łańcucha dostaw, ulepszyć usługi dostawców oraz wspierać, utrzymywać i poprawiać wartość pozyskaną podczas procesu przetargowego, a nawet zwiększać przychody.
SRM – Supplier Relationship Management jest wciąż stosunkowo nową koncepcją w Polsce. Brak studiów przypadku, jasnych definicji programów i niepewnych metod planowania sprawia, że wielu kwestionuje wartość SRM i nie potrafi zauważyć potencjalnych korzyści i wyników, jakie inne firmy osiągnęły za granicą stosując ten proces. Jednym z powodów jest zapewne to, że SRM oferuje jedynie obietnicę wyników oraz brak jasnego uzasadnienia biznesowego, a w dobie nacisków na Dział Zakupów, aby przynosić coraz większe oszczędności ta koncepcja nie ma racji bytu. Powodem jest także nie zrozumienie sposobu wdrażana programów SRM i sensu jego funkcjonowania, a także błędna świadomość, że programy SRM wymagają wielkiego nakładu pracy przez struktury zakupowe. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy dostawcy wymagają wysokiego poziomu interakcji oferowanego przez kompleksowy program SRM. Dostawcy, którzy mają bezpośredni wpływ na wyniki finansowe, wpływają na dostawę towarów i usług lub mają dostęp do poufnych informacji firmy stanowią idealną bazę dla SRM.
Czym jest 4SRM™?
W 2016 roku Zarząd Goodman w ramach realizacji projektów w obszarze SRM u swoich klientów podjął decyzję o stworzeniu własnej metodologii do zarządzania relacjami z dostawcami. Prosty aczkolwiek skuteczny proces wsparty innowacyjnymi narzędziami miał ułatwić i wykorzystać wszelkie korzyści płynące z procesu SRM. Metodologia powinna być łatwo implementowana w przedsiębiorstwach i stonowana przez Działu Zakupów. Powołano do życia metodologię o nazwie 4SRM™, jednolity proces zarządzania relacjami z dostawcami w oparciu o 4 następujące kroki:
- Segmentation, czyli segmentacja potencjalnych kategorii zakupowych dla programów SRM, wykorzystując metody i narzędzia segmentacji, m.in. macierz Kraljica, macierz Bensaou, A+ABCD i metody manualne.
- Selection, wybór właściwych dostawców do programu SRM, wykorzystując autorskie narzędzia i m.in. macierz A.Cox’a.
- Strategy, czyli cały proces tworzenia strategii SRM, wykorzystując takie narzędzia jak: VIPER, RAQSCI, Analiza Możliwości, Analiza Ryzyk i wiele innych.
- Supplier Exit – czyli tworzenie planu i strategii zakończenia współpracy z dostawcą.
PRZYKŁAD PROGRAMU SZKOLENIA:
Dzień pierwszy – start 9:00
- Wprowadzenie do zarządzania relacjami: dyskusja moderowana ▪ Jakie dziś masz problemy z dostawcami?
- Co są nam relacje w biznesie?
- Z jakimi dostawcami budujesz dziś relacje?
- Jak budujesz relacje z dostawcami?
-
- Czym są relacje w biznesie?
- Czynniki wpływające na relacje
- Jak budować relacje?
- Formy relacji / spektrum relacji
- Cykl życia dostawcy, a relacje
- Wycena wartości relacji
- Kontrolowanie relacji
- Proces budowania relacji
- Dwa Case study – jak budować relacje z dostawcami
Zakończenie dnia pierwszego 16:00
Dzień drugi – start 9:00
- Czym jest SRM?
- Dlaczego SRM nie działa w firmach? Powody i przeciwdziałanie.
- SRM na przykładach – CASE STUDY.
- Poziomy zaangażowania dostawcy w relacje. Jak postrzegamy dostawców jako potencjalne strony budowania relacji.
- Gdzie zaczyna się SRM?
- 4SRM – opis procesu i etapów (wersja skrócona):
-
- Segmentowanie dostawców (Selekcja). Przedstawienie metod segmentacji i selekcji dostawców.
- Strategy (Tworzenie strategii SRM, cechy strategii, omówienie poszczególnych etapów budowy optymalnej strategii budowania relacji, narzędzia do tworzenia celów strategii SRM: VIPER, RAQSCI, Analiza Możliwości, Analiza Ryzyk, Ankiety, tworzenie KPI relacji z dostawcą)
- Supplier Exit (Tworzenie planu wyjścia ze współpracy z dostawcą).
- Proces wdrażania modelu 4SRM wraz z przykładami.
- Jak przekonać Zarząd do wprowadzenia procesu SRM?
Zakończenie dnia 16:00
Wykorzystanie i wdrożenie 4SRM™ to:
- Oszczędność kosztów i czasu. Jednolita metodologia zawierająca zestaw gotowych i innowacyjnych narzędzi pozwala na właściwe zarządzanie relacjami i stworzenie indywidualnej strategii dla każdego dostawcy.
- Zwiększenie świadomości i wiedzy pracowników Działów Zakupów o zasadach budowania relacji z dostawcami oraz strategii SRM. Kupcy nabywają i pogłębiają kompetencje lub umiejętności niezbędne w codziennej pracy w ramach zarządzania relacjami z dostawcami, poznając tym samym najlepsze praktyki stosowane na świecie w ramach programów SRM.
- Zwiększenie wydajności i jakości komunikacji z dostawcą. Dzięki lepszej komunikacji pomiędzy dostawcą, a naszą organizacją w ramach 4SRMTM dostawcy lepiej rozumieją działalność swoich klientów, aby bardziej efektywnie sprostać potrzebom. Kiedy pojawiają się problemy we współpracy.
Tak przygotowany program SRM z biegiem czasu pozwala uzyskać oszczędności we współpracy wybiegające ponad efekty standardowej współpracy zmniejszając problemy z dostępnością towarów/usług dostawcy, problemy z jakością i opóźnieniami. Ponadto, dostawcy są bardziej skłonni do dzielenia się efektywnością kosztową uzyskaną dzięki zastosowaniu nowych technologii z klientami, w których mają bliskie relacje.