Optymalizacja procesów biznesowych
Praktyczne podejście do optymalizacji procesów biznesowych
Naszą przygodę z optymalizacją procesów biznesowych rozpoczęliśmy w 2002 roku od dwóch kompleksowych i różniących się od siebie projektów. Pierwszym z nich było mapowanie i budowa procesów dla jednego z wielkopolskich integratorów IT w celu przygotowania firmy do późniejszych certyfikacji jakościowych. Drugi projekt dotyczył budowy i wdrożenia procesów, jak i procedur w jednej z dolnośląskich izb gospodarczych, na potrzeby uzyskania akredytacji Krajowej Izby Gospodarczej. Pomimo tego, że były to nasze początki i tak różne projekty to oba zakończyły się sukcesem. Od tego czasu projektowanie, mapowanie i optymalizacja procesów biznesowych na stałe wpisały się w zakres naszych usług a nasz zespół przez lata wspierał dziesiątki firm w tym zakresie.
Obecnie wiemy, że optymalizacja procesów biznesowych powinna być stałym celem w każdym przedsiębiorstwie. Nie we wszystkich jednak są zidentyfikowane, odpowiednio opisane i wdrożone. Nasze doświadczenie wskazuje, że Klienci zapraszają nas do współpracy i modelowania oraz optymalizacji procesów biznesowych w momencie istotnych zmian w firmie, jednak z biegiem lat wykazaliśmy, że liderzy rynkowi stale usprawniają elementy procesów a ciągłe ich doskonalenie powinno być wpisane w strategię nowoczesnej firmy.
Kiedy wskazana jest optymalizacja procesów biznesowych
Optymalizacja procesów biznesowych to działania, których celem jest poprawa efektywności i wydajności pracy w firmie przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Warto w nią zainwestować wówczas, gdy dostrzegamy brak efektywności, brak uporządkowania działań lub gdy koszt realizacji danego procesu staje się zbyt wysoki. Kiedy jeszcze należy zastanowić się nad przeglądem i optymalizacją procesów biznesowych?
- Gdy nie wykorzystujemy posiadanych zasobów;
- Gdy ponosimy bardzo duże koszty;
- Gdy chcemy podnieść konkurencyjność firmy;
- Gdy zależy nam na zmniejszeniu ilości błędów;
- Gdy występują problemy z komunikacją w zespole lub komunikacją międzywydziałową;
- Gdy proces pochłania zbyt dużo czasu;
- Aby przyśpieszyć skuteczne wdrożenie nowych pracowników;
- Gdy proces musi odbywać się zgodnie z określonymi standardami np. w wyniku wymagań klientów.