Kalendarz negocjacji – negocjacje zakupowe
Luty to dobry moment do zadbania o efektywność wyników negocjacyjnych.
Dzisiaj przedstawię Wam jedną ze skutecznych metod, która pozytywnie wpływa na wyniki działu zakupów. Ta metoda to kalendarz negocjacji.
Stworzenie w firmie kalendarza negocjacji, ma na celu uporządkowanie ich rozkładu i co istotne zdyscyplinowanie zarówno parterów wewnętrznych jak i dostawców w określonych ramach czasowych.
Po co robić kalendarz negocjacji?
Cztery podstawowe korzyści to:
-
Poprawa wyników finansowych;
-
Lepszy rozkład pracy kupca;
-
Obniżenie ryzyka zakupowego;
-
Zakupy proaktywne w miejsce reaktywnych.
Poprawa wyników finansowych
Planując kalendarz negocjacji należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które przekładają się na finalny wynik.
Ustalenie terminów negocjacji w oparciu o analizę dźwigni zakupowych np. wolumenu w danych miesiącach oraz analizę rynku dostawców np. wahania cen i sezonowości.
Szczególnie w grupach produktów i usług B i C poprawa wyników do lat poprzednich może nawet przekroczyć 10
Rozkład pracy w dziale zakupów
Kolejnym kluczowym czynnikiem jest efektywność wynikająca z obciążenia pracą, co przekłada się i na wyniki, i na satysfakcję z wykonywanej pracy.
Poniżej dwa wykresy, które powstały na bazie naszych projektów w obszarze efektywności pracy działów zakupów z ostatnich lat.
W pierwszym mamy średnią z diagnoz początkowych.
W drugim prezentujemy rozkład po wprowadzeniu kalendarza negocjacji.
To popularne w ostatnich czasach wypłaszczenie trendu uzyskujemy przez przeniesienie wybranych procesów negocjacyjnych z bardziej „obciążonych” miesięcy na te, które wcześniej były mniej „obciążone”.
Ryzyko zakupowe
Presja – nie jest tajemnicą, że w większości firm rozkład pracy jest dość powtarzalny tzn. jak na pierwszym wykresie nasilenie związane z procesami negocjacyjnymi możemy odnotować w trzecim i czwartym kwartale. Ten model powoduje kilka zagrożeń a jednym z głównych są negocjacje w niedoczasie, które skutkują akceptacją często gorszych warunków handlowych.
Dlaczego gorszych? – jednym z głównych powodów jest presja związana z wygaśnięciem poprzedniego kontraktu. Oczywiście zakładamy, że w ramach zabezpieczenia tego ryzyka w kontraktach znajdują się zapisy brzmiące: „jeśli strony nie postanowią inaczej, warunki umowy zostają automatycznie przedłużone na okres …. miesięcy”. Oczywiście w każdej umowie mamy taki zapis ? Jeśli natomiast nie to, ww. presja staje się jednym z głównych czynników wpływających na zbyt pośpieszne „zamykanie negocjacji”.
Dostępność stron – wzrost aktywności nie dotyczy tylko działów zakupów, dotyczy on również pracy partnerów wewnętrznych jak i dostawców, co przekłada się na zaangażowanie w proces, co za tym idzie jego wynik.
Proaktywność działu zakupów
Planując kalendarz negocjacji dział zakupów prezentuje postawę proaktywną, przez np. analizę zapotrzebowań pozostałych działów w perspektywie rocznej lub nawet jeśli jest to możliwe kilku lat, np. w przypadku zakupów capexowych (inwestycyjnych). Działania proaktywne mają bezpośrednie przeniesienie na profesjonalne postrzeganie zakupów w organizacji jak i poprawę relacji zarówno z partnerami wewnętrznymi, jak i dostawcami.
Jak rozpocząć przygodę z kalendarzem negocjacji?
Z pewnością nie obejmiemy na starcie 100
- Po pierwsze ułóż sobie plan działania;
- Zrób analizę ilości procesów i ich rozkład w roku kalendarzowym;
- Wykonaj analizę wpływu danych procesów na organizację. W tym etapie powinniśmy uwzględnić wpływ ekonomiczny oraz ryzyka.
takie narzędzia jak:
- model portfolio dostawców Petera Kraljic’a – do pobrania pod tym linkiem >>>
- GRM – Goodman Risk Management Tool do pobrania pod tym linkiem >>>
mogą być bardzo przydatne.
- Wybierz procesy, które można przenieść na mniej obciążone miesiące;
- Ułóż plan komunikacji z partnerami wewnętrznymi i dostawcami (zakres prac, daty).