TRENDY W ZAKUPACH 2019

Rok 2019 w zakupach zapowiada się interesująco, z wieloma wyzwaniami i szansami. W niniejszym artykule zwracamy uwagę na trendy, które warto wziąć pod uwagę w ciągle zmieniającym się otoczeniu.

TREND 1 – Budowanie relacji z dostawcami

srm-relacje-w-biznesie

Trend, który w zasadzie co rok znajduje się na liście ekspertów z dziedziny zakupów. Dlaczego? Ponieważ nadal w tej dziedzinie niewiele się zadziało. W ostatnich latach tak bardzo firmy skupione były na budowaniu wartości, oszczędnościach, a w wielu przypadkach na transformacji lub nawet przetrwaniu, że budowanie relacji z dostawcami lub partnerstwa spychano w drugi rząd.

Odpychanie rozwiązań opartych o efektywny program SRM prowadzić może do bardzo negatywnych skutków ponieważ to właśnie nasi dostawcy posiadają klucz do innowacyjności, redukcji kosztów, najlepszych praktyk czy najlepszych cen, a tylko bliska współpraca i właściwe relacje mogą nam to zapewnić. Rok 2019 musi być rokiem zmiany podejścia do budowania relacji i budowania partnerstwa, które w przyszłości będzie jedyną metodą generowania wartości w zakupach.

Budowanie relacji objawiać się będzie także poprzez konsolidację dostawców i koncentrację działań na tych którzy mogą generować wartość i poprawiać efektywność. Zamiast zajmować się wieloma dostawcami, firmy będą preferować utrzymywanie wysokiej jakości relacji z kilkoma dostawcami w myśl zasady „mniej znaczy więcej”.

TREND 2 – Zarządzanie talentami. Brak talentów

zarzadzanie talentami szkolenia

Trend bardzo mocno odczuwalny już pod koniec 2018 roku kiedy to duże koncerny miały spory problem z pozyskaniem z rynku ludzi przygotowanych profesjonalnie do zawodu kupca. Powodów takiej sytuacji jest kilka: wyższy popyt pracowników niż podaż, nadal zakupy nie posiadają własnego profilu nauczania, nadal zakupy traktuje się na studiach jako część logistyki, a nie odrębną dziedzinę biznesu (jak wiecie mocno nad tym pracujemy i już dziś mamy uruchomione w trzech miastach studia podyplomowe dla kupców), zmieniające się wymagania i umiejętności (takie jak myślenie strategiczne, kreatywność, przywództwo) czy też bardzo mocna specjalizacja stanowisk zakupowych.

Aby sprostać wymaganiom rynku i ciągle zmieniającego się świata zakupów firmy muszą skupić się na przyciąganiu nowych talentów, przedstawiając jasną ścieżkę kariery, szkolenia i edukację.

Z badań wielu firm doradczych wynika, że 30%  firm nie podjęła żadnych kroków w celu stworzenia warunków lub systemu poszukiwania i utrzymywania talentów, dlatego przewidujemy duże problemy z utrzymaniem i pozyskaniem specjalistów w dziedzinie zakupów w roku 2019.

szkolenia zakupowe

TREND 3 – Automatyzacja i cyfryzacja

platforma zakupowa sytem zakupowy

W zasadzie w roku 2019 spotkamy się z kontynuacją tego trendu i nasileniem działań prowadzących do wykorzystania najnowszych technologii w dziedzinie zakupów. Wiele słyszymy o rozwiązaniach 3.0 i 4.0 w logistyce czy produkcji i rok 2019 będzie rokiem wdrażania podobnych rozwiązań w zakupach. Pieśnią przyszłości zapewne jest całkowite pozostawienie maszynom generowanie strategii zakupowych czy procesu wyboru dostawcy, ale wsparcie systemów, a w niektórych miejscach zastąpienie dysponenta ds. zakupów technologią nie będzie niczym nowym.

Rozwiązania oparte o Excela czy wykorzystywanie e-maila do komunikacji to będzie zdecydowanie za mało, aby efektywnie działać w sferze zakupów.

Coraz więcej organizacji będzie opierać swoje działania na: chmurze, całkowitym zautomatyzowaniu nisko kosztowych procesów zakupowych, wykorzystaniu systemów tworzących raporty oglądane w czasie rzeczywistym na dowolnym urządzeniu, zaawansowanej analizie wydatków (obrabianie i analizowanie dużych ilości danych), pełnej automatyzacji działów transakcyjnych (przetwarzanie zamówień i faktur).

TREND 4 – Zarządzanie ryzykiem

zarzadzanie ryzykiem w zakupach

Na bardzo niestabilnym rynku zarządzanie ryzykiem w zakupach będzie zyskiwało na popularności. Działy zakupów najlepiej

przygotowane do zmieniającego się otoczenia będą w stanie efektywnie działać w tym niestabilnym środowisku. Wspomnijmy na przykład o Brexit, protekcjonizmie i wojnach handlowych czy też wojnie cłowej, które sprawiają, że zarządzanie zakupami i dostawcami staje się coraz trudniejsze i ważniejsze. Rok 2019 wymusi na przedsiębiorstwach zmiany w pojmowaniu Działu Zakupów,  które staną się kontrolerem i prognostykiem ryzyka w organizacji.

1 komentuj

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.