Contract period - okres trwania umowy - umowa na dostawę towarów lub usług ustalona na dany określony czas.
Contract scheduling - planowanie umowy - systemowe podejście mające na celu pomoc w monitorowaniu realizacji umowy. Szczególnie przydatne w przypadku umów na duże projekty, gdzie różne działania muszą być realizowane kolejno w określonym czasie, a opóźnienie w zakończeniu jednego etapu projektu może opóźnić wykonanie całego projektu.
Contract, cost plus a fixed fee - umowa, koszt plus stała opłata - umowa, która przewiduje zwrot kosztów materiałów wykorzystanych do produkcji sprzętu i/lub budowy zakładu i/lub konkretnych kosztów usług (na przykład kosztów podróży) w rzeczywistej wysokości plus stała (kwotowa) opłata dla dostawcy, przy czym opłata ta nie ma związku z kosztem materiałów lub usług.
Contract, cost plus a percentage of cost - umowa - koszt plus procent od kosztu - umowa, w której opłata jest ustalona na określony procent rzeczywistego kosztu dostawcy związanego z wykonaniem pracy.
Contract, cost plus incentive fee - umowa koszt plus opłata motywacyjna - typ umowy np. o zwrot kosztów dla budowy projektu pod klucz, w której opłata dostawcy jest powiązana z rzeczywistymi kosztami w stosunku do szacowanych lub docelowych kosztów, tak aby istniała zachęta dla dostawcy do osiągnięcia redukcji kosztów.
Contract, fixed price with revision - umowa o stałej cenie z rewizją - odmiana umowy o stałej cenie, która przewiduje możliwość zmian w górę lub w dół cen określonych materiałów i/lub kosztów pracy.
Contractor - kontraktor - osoba, firma lub podmiot, który zawiera prawnie wiążącą umowę w celu wykonania usługi lub zrealizowania zadania.
Corporate social responsibility (CSR) - społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) to podejście do zarządzania, którego celem jest odgrywanie pozytywnej roli w otaczającym społeczeństwie poprzez uwzględnianie wpływu decyzji i relacji biznesowych na środowisko i społeczeństwo.
Cost avoidance - Unikanie kosztów to wszelkie działania podejmowane w celu uniknięcia przyszłych kosztów. W zakupach często określa się je jako „miękkie oszczędności”, ponieważ nie można ich zmierzyć jako „twardych oszczędności” lub redukcji kosztów odzwierciedlonych w sprawozdaniach finansowych.
Cost center - centrum kosztów - miejsce poniesienia kosztów i świadczenia usługi. Odnosi się do obszarów odpowiedzialności, czynników przestrzennych, funkcjonalnych, organizacyjnych czy alokacyjnych.
Cost drivers - czynniki kosztowe to czynniki strukturalne, które wpływają na charakter i poziom kosztów ponoszonych w działalności gospodarczej. Mogą być powiązane z łańcuchem wartości i obejmować skalę zakupów, naukę, powiązania w łańcuchu dostaw, integrację pionową i lokalizację. Zasadniczo istnieją trzy główne typy czynników kosztowych:
1) Wewnętrzne czynniki kosztowe (lub strukturalne);
2) Rynkowe czynniki kosztowe (lub niestrukturalne);
3) Finansowe czynniki kosztowe (lub łańcuch dostaw).
Cost estimate - szacowanie kosztów - szacowanie kosztów przygotowane przez kupującego na towary, prace lub usługi, które stanowią punkt odniesienia lub podstawę do oceny i/lub negocjacji, gdy otrzymywane są oferty od oferentów. Służy również jako narzędzie planowania projektu i budżetowania.