Poniżej możesz wpisać poszukiwaną frazę lub inne słowo kluczowe: (nasz słownik zakupowy jest w wersji Beta obecnie zawiera ponad 550 haseł, więc jeśli nie znajdziesz jakiegoś hasła lub zechcesz któreś dodać albo doprecyzować to na dole strony znajdziesz do tego formularz. Zachęcamy do jego użycia, dzięki temu słownik zakupowy będzie się stale rozwijał)
Fair market value - wartość rynkowa (też: wartość właściwa) to wartość przypisana przedmiotowi gospodarczemu (np. udziałowi) na rynku przez uczestników rynku – niezależnie od aktualnej wartości giełdowej lub handlowej. Podstawą są modele wyceny.
Fairtrade - to ruch, który od jego powstania pod koniec lat 80tych stale się rozwija, ale nie jest pozbawiony kontrowersji. Ruch miał na celu pomóc producentom w krajach rozwijających się w budowaniu uczciwych i sprawiedliwych relacji handlowych. Podstawową ideą sprawiedliwego handlu jest to, że producentom w krajach rozwijających się należy płacić uczciwą cenę za swoje towary, ponieważ nie są oni tak rozwinięci jak producenci w krajach rozwiniętych, dlatego potrzebują wsparcia.
Finished goods - wyroby gotowe, które są gotowe do sprzedaży lub wysyłki przez producenta. Zapas wyrobów gotowych to towary, których producent nie ma zamiaru dalej przetwarzać przed wysyłką (nawet jeśli mają one stanowić wsad do innych procesów produkcyjnych).
First Expired Fist Out (FEFO) - pierwsze wygasło, pierwsze wyszło FEFO ta metoda jest najczęściej wykorzystywana w magazynach, w których przechowywana jest żywność lub leki. Główną zasadą „pierwsze wygasło, pierwsze wyszło” jest zwracanie uwagi na termin przydatności, który w przypadku handlu żywnością czy lekami jest niezwykle istotny. W myśl metody FEFO w pierwszej kolejności wychodzą te produkty, które mają najkrótszy termin przydatności. Ma to na celu minimalizację strat, ponieważ jak wiadomo, przeterminowana żywność i leki są po prostu utylizowane.
First In, First Out (FIFO) - pierwsze weszło, pierwsze wyszło (FIFO) to metoda zarządzania zapasami, w której towary, które jako pierwsze zostały dostarczone do magazynu lub zakupione, są również jako pierwsze wykorzystywane lub sprzedawane. Jest to szczególnie ważne w przypadku produktów, które ulegają zepsuciu lub mają ograniczoną żywotność, ponieważ zapewnia to, że starsze produkty są zużywane przed nowszymi, minimalizując straty i maksymalizując świeżość produktu. Metoda FIFO jest również powszechnie stosowana w księgowości do oceny kosztów zapasów i obliczania zysków. Zobacz również Last In First Out (LIFO)
Fixed assets - środki trwałe - realnie istniejące i fizycznie materialne dobra materialne, takie jak maszyny i urządzenia, grunty i budynki, wyposażenie biur i fabryk, systemy informatyczne i oprogramowanie. Dla porównania wartości niematerialne i prawne: prawa do dystrybucji, licencje, patenty, które nie mają fizycznej postaci.
Fixed price - stała cena - kupujący i dostawcy mogą uzgodnić stałą cenę (w umowie) za towary, produkty lub usługi, które mają zostać dostarczone – cena ta nie zostanie wówczas ani zaniżona, ani przekroczona.
Flat fee - stała cena, płaska stawka - to model cenowy, w którym klient płaci ustaloną, jednorazową opłatę za usługę, produkt lub dostęp. Niezależnie od ilości używanych zasobów, czasu poświęconego na usługę, czy zakresu dostępu, opłata pozostaje niezmienna. Jest to popularny model cenowy stosowany w wielu branżach.
Fleet management - zarządzanie flotą to wysokiej jakości usługa świadczona przez profesjonalistów, którzy dbają o to, aby pojazdy używane przez organizacje były w optymalnym stanie. Zarządzanie flotą jest niezwykle ważne dla przedsiębiorstw, ponieważ zakup pojazdów może być kosztowny, a bez odpowiedniej konserwacji może powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Flexible warehousing - elastyczne magazynowanie to termin używany do opisania dowolnej techniki, która pozwala na krótkotrwałą możliwość zwiększenia lub zmniejszenia powierzchni magazynowej. Zdolność ta może być korzystna zarówno w branży magazynowej, jak i spedycyjnej i pozwala lepiej reagować na potrzeby klientów i wahania dostaw.
Force majeure - siła wyższa - warunek umowy, na który składają się okoliczności pozostające poza kontrolą danej osoby, których wystąpienie może być powoływane jako prawna wymówka niewykonania umowy. Wcześniej termin ten odnosił się głównie do klęsk żywiołowych (trzęsienia ziemi, powodzie itp.). Jednakże obecnie termin ten jest używany nieco bardziej elastycznie i obejmuje dekrety, edykty, strajki itp. rządu. Aby uniknąć problemów interpretacyjnych, w przypadku sporu pomocne będzie, jeśli kupujący i dostawca będą mogli już na etapie umowy uzgodnić, jakie okoliczności będą stanowić siłę wyższą.
Forward purchasing - zakup z wyprzedzeniem - zakup ilości przekraczających bieżące potrzeby, strategia zaopatrzenia, która może być przyjęta, gdy wskazania są takie, że dostawy na rynku międzynarodowym mogą stać się ograniczone i/lub gdy oczekuje się gwałtownego wzrostu cen.
Jeśli chcesz dopisać jakąś frazę do naszego słownika lub zasugerować doprecyzowanie którejś z już opisanych fraz możesz skorzystać
z formularza po prawej stronie.
Zapraszamy do dzielenia się wiedzą
i współpracy przy tym projekcie!
Słownik zakupowy powstał w ramach naszego projektu ABC Zakupów, którego celem jest przybliżenie podstawowych pojęć i definicji ze świata zarządzania zakupami.
Na tej stronie korzystamy z narzędzi własnych lub zewnętrznych, które przechowują małe pliki (cookie) na Twoim urządzeniu. Masz prawo zdecydować, czy włączyć statystyczne i profilujące pliki cookie. Włączając je pomagasz nam oferować lepsze usługi i udoskonalać nasz serwis.