Poniżej możesz wpisać poszukiwaną frazę lub inne słowo kluczowe: (nasz słownik zakupowy jest w wersji Beta obecnie zawiera ponad 550 haseł, więc jeśli nie znajdziesz jakiegoś hasła lub zechcesz któreś dodać albo doprecyzować to na dole strony znajdziesz do tego formularz. Zachęcamy do jego użycia, dzięki temu słownik zakupowy będzie się stale rozwijał)
Bid deposit - depozyt przetargowy - wadium - określona suma pieniędzy, którą oferent jest proszony o zdeponowanie u kupującego jako gwarancję, że oferent, jeśli zostanie wybrany, podpisze umowę zgodnie z jego ofertą/przetargiem. Oferent, który nie podpisze umowy, traci kwotę depozytu.
Bid evaluation - proces polegający na porównywaniu ofert dostawców (proces oceny ofert) w celu wybrania najlepszej oferty na towary lub usługi. Kryteria oceny obejmują zgodność z wymaganiami technicznymi, cenę i jakość itd.
Bid rigging - zmowa przetargowa - oznacza nieuczciwe praktyki podczas składania ofert.
Bidder - oferent - podmiot prawny zainteresowany złożeniem propozycji w ramach procedury przetargowej. Rola oferenta kończy się z chwilą przyznania kontraktu zwycięskiemu oferentowi, który staje się wówczas dostawcą.
Bill of entry - deklaracja celna - szczegółowy formularz lub oświadczenie wypełniane przez importera, zawierające informacje o rodzaju i wartości towarów importowanych, składane władzom celnym przed ocleniem towarów i dopuszczeniem ich do kraju.
Bill of lading - konosament - dokument będący potwierdzeniem odbioru i pokwitowaniem, wydawany przez kapitana statku jako przedstawiciela właściciela, za ładunek przyjęty na pokład w celu przewozu. Choć sam w sobie nie jest umową przewozu, służy jako dowód takiej umowy.
Istotne punkty zawarte w konosamencie to:
nazwa nadawcy
nazwa statku
pełny opis ładunku (chyba że jest to ładunek masowy) w tym oznaczenia, numery pakunków itp., oraz port załadunku i przeznaczenia.
Konosament jest przygotowywany w zestawach, zazwyczaj trzech oryginałach. Jedną kopię zatrzymuje kapitan statku, inną nadawca (agent przewozowy), a trzecią wysyła się do odbiorcy, umożliwiając mu odbiór towaru po przybyciu. Zobacz również: Czysty Konosament.
Bill of materials (BOM) - specyfikacja materiałowa (BOM) to szczegółowa lista wszystkich surowców, komponentów i zespołów potrzebnych do stworzenia produktu. Z punktu widzenia zaopatrzenia, specyfikacja materiałowa jest użytecznym źródłem informacji, ponieważ dokumentuje idealne pozycje i ilości wymagane do wyprodukowania towarów.
Bill of quantities - rachunek ilościowy - opis i ilościowa ocena wszystkich materiałów i/lub innych dostaw, które będą wymagane dla planowanego projektu budowlanego lub produkcji sprzętu (zazwyczaj zaprojektowanego na zamówienie). Kontrakty są czasami zawierane na podstawie rzeczywistych kosztów i uzgodnionej marży, kiedy kupujący może zażądać rachunku ilości, aby oszacować prawdopodobny koszt przed zawarciem umowy, a później dokonać ostatecznych płatności, gdy projekt zostanie zakończony, a ilości mogą być dokładnie zmierzone lub policzone podczas przejmowania prac lub towarów.
Blanket order - zamówienie ogólne to rodzaj zamówienia zakupu, które klient składa u swojego dostawcy, pozwalające na wiele terminów dostaw w określonym okresie czasu, często negocjowane w celu skorzystania z wcześniej ustalonych cen. Jest to zwykle stosowane, gdy występuje powtarzająca się potrzeba zakupu dóbr eksploatacyjnych. Zamówienia ogólne są często używane, gdy klient kupuje duże ilości i uzyskał specjalne rabaty.
Bonded warehouse - magazyn celny - miejsce będące własnością osób zatwierdzonych przez odpowiedni organ rządowy, które złożyły gwarancje lub kaucje za ścisłe przestrzeganie przepisów celnych i/lub kontroli importu. Takie magazyny są używane do przechowywania i opieki nad towarami importowanymi, aż do momentu, gdy cło zostanie zaspokojone, że towary zostały zaimportowane z pozwoleniem odpowiedniego organu rządowego (np. są objęte właściwą licencją importową) i/lub cła zostały opłacone, albo towary są ponownie wysyłane bez wprowadzenia na rynek krajowy. W wielu rozwijających się krajach z surowymi przepisami importowymi bezpieczeństwo i nadzór nad przemieszczeniami zapewnia rząd.
Bottleneck item - w zaopatrzeniu termin "wąskie gardło" odnosi się do słabego punktu, gdzie może wystąpić wysokie ryzyko zakłóceń w dostawie. Wczesne zidentyfikowanie tych organizacyjnych słabości jest niezbędne, aby uniknąć przerw w produkcji lub dostawie kluczowych produktów lub usług. Zalecam zapoznać się z narzędziem "Macierzą Kraljica" lub dowiedzieć się więcej na temat zarządzania kategoriami i segmentacji dostawców.
Bottleneck supplier - to termin używany w zarządzaniu łańcuchem dostaw, który odnosi się do dostawcy, którego ograniczenia w zakresie zdolności produkcyjnych, czasu realizacji lub innych aspektów operacyjnych mogą spowalniać lub ograniczać przepływ produkcji lub dystrybucji w całym łańcuchu dostaw. Na przykład, jeśli jeden dostawca jest jedynym źródłem kluczowego komponentu i nie może dostarczyć go wystarczająco szybko, może to stworzyć "wąskie gardło" w produkcji, co wpływa na zdolność firmy do spełnienia zapotrzebowania rynkowego. Zarządzanie dostawcami typu "bottleneck" często wymaga szczególnej uwagi i strategii, takich jak zwiększenie zapasów, poszukiwanie alternatywnych dostawców lub inwestowanie w zwiększenie ich zdolności produkcyjnych.
Jeśli chcesz dopisać jakąś frazę do naszego słownika lub zasugerować doprecyzowanie którejś z już opisanych fraz możesz skorzystać
z formularza po prawej stronie.
Zapraszamy do dzielenia się wiedzą
i współpracy przy tym projekcie!
Słownik zakupowy powstał w ramach naszego projektu ABC Zakupów, którego celem jest przybliżenie podstawowych pojęć i definicji ze świata zarządzania zakupami.
Na tej stronie korzystamy z narzędzi własnych lub zewnętrznych, które przechowują małe pliki (cookie) na Twoim urządzeniu. Masz prawo zdecydować, czy włączyć statystyczne i profilujące pliki cookie. Włączając je pomagasz nam oferować lepsze usługi i udoskonalać nasz serwis.