SŁOWNIK ZAKUPOWY

Poniżej możesz wpisać poszukiwaną frazę lub inne słowo kluczowe:
(nasz słownik zakupowy jest w wersji Beta obecnie zawiera ponad 550 haseł, więc jeśli nie znajdziesz jakiegoś hasła lub zechcesz któreś dodać albo doprecyzować to na dole strony znajdziesz do tego formularz. Zachęcamy do jego użycia, dzięki temu słownik zakupowy będzie się stale rozwijał)

ADR - ADR (Accord Dangereux Routier) to skrót odnoszący się do europejskich przepisów regulujących międzynarodowy transport materiałów niebezpiecznych drogą lądową. Ustanowione jako traktat ONZ w 1957 roku, ADR były regularnie aktualizowane, aby dostosować się do ewoluujących zasad i regulacji w branży logistycznej. Klasyfikacja Towarów Niebezpiecznych: W ramach ADR towary niebezpieczne są kategoryzowane na dziewięć odrębnych klas, z których każda reguluje transport określonych materiałów niebezpiecznych. Aby ułatwić identyfikację tych niebezpiecznych substancji, artykułów lub przedmiotów, każdej klasie przypisany jest unikalny numer ONZ składający się z czterech cyfr.
Tablica ADR (pomarańczowa tablica informacyjna umieszczana na pojazdach przewożących ładunki niebezpieczne) zawierać powinna dwa numery rozpoznawcze przewożonej substancji.
1) Numer niebezpieczeństwa - dwie lub trzy cyfry w liczniku,
2) Numer rozpoznawczy materiału - cztery cyfry w mianowniku.
Adressable spend - wydatki adresowane firmy - reprezentują kwotę pieniędzy, którą wydaje ona na produkty lub usługi, nad którymi jej dział zakupów ma pewną kontrolę. Gdy wydatki adresowane firmy są wysokie w stosunku do całkowitych rocznych przychodów, może to oznaczać wysoką dojrzałość zakupową organizacji oraz może sugerować większy potencjał do generowania oszczędności przez dział zakupów.
Advance filing rule (AFR) - reguła wczesnego zgłaszania to wymóg, aby wszyscy przewoźnicy elektronicznie zgłaszali szczegółowy opis ładunku na pokładzie ich statku, gdy płyną do/ przez porty chińskie i japońskie. Szczegóły muszą być zgłoszone na 24 godziny przed opuszczeniem przez statek portu pochodzenia lub portu załadunku (POL - Port of Loading). W przeciwnym razie statek może nie być dopuszczony do rozładunku bez wyraźnej autoryzacji ze strony władz celnych.
Advance payment - płatność zaliczkowa - płatność na rzecz dostawcy, służąca albo umożliwieniu dostawcy zakupu materiałów do produkcji i pokrycia innych kosztów, albo jako forma zabezpieczenia umowy. Polecamy również zapoznanie się z różnica pomiędzy płatnością zaliczki a zadatku.
Advice note - notatka informacyjna wysyłana przez dostawcę do kupującego, informujący go, że towary są gotowe do wysyłki i oczekują na instrukcje przekazania (w przypadku umów na warunkach ex-works) lub instrukcje wysyłki (w przypadku umów FOB).
Advice of shipment - powiadomienie o wysyłce - informacja przekazywana kupującemu, że towar został wysłany. Powiadomienie o wysyłce obejmuje zawartość załadowanych towarów, liczbę paczek lub przesyłek, rodzaj produktów oraz ich ceny. Do powiadomienia o wysyłce można dołączyć kopię faktury. Jednym z celów wysyłania powiadomienia o wysyłce jest np. umożliwienie firmie importującej ubezpieczenie transportu na podstawie otrzymanych informacji oraz zaplanowanie procesów logistycznych.
AEO (Authorised Economic Operator) - Atak na USA 11 września 2001 roku doprowadził do zaostrzenia kontroli bezpieczeństwa importowanych towarów na całym świecie. Dlatego Światowa Organizacja Celna (WCO) wprowadziła koncepcję AEO, która miała być przyjęta przez różne kraje w związku z ich narodowymi środkami bezpieczeństwa celnego. AEO to koncepcja, która wspiera partnerstwo celne z biznesem. Podmiot AEO uczestniczy w międzynarodowym ruchu towarów, który został zatwierdzony przez krajowe władze celne jako zgodny ze standardami ustanowionymi przez WCO w zakresie bezpieczeństwa łańcucha dostaw. Firmy prowadzące działalność międzynarodową muszą ubiegać się o certyfikat AEO, jeśli chcą korzystać z zalet, jakie ten certyfikat oferuje. Ogólnie rzecz biorąc, posiadacze certyfikatu AEO uzyskują łatwiejszy dostęp do uproszczeń celnych. Są rozpoznawani jako bezpieczny i solidny partner biznesowy, poprawiają relacje z Urzędem Celnym i innymi organami rządowymi; zmniejszają ryzyko utraty towarów, obniżają koszty inspekcji.
Affreightment - od słowa "freight", czyli fracht jest terminem prawnym związanym z żeglugą. Umowa przewozu to umowa między właścicielem statku a czarterującym, w której właściciel statku zgadza się przewieźć towary dla czarterującego na statku, lub udostępnić czarterującemu całość lub część ładowności statku na przewóz towarów w określonej podróży lub podróżach, albo na określony czas. Czarterujący zobowiązuje się zapłacić określoną cenę, zwaną frachtem, za przewóz towarów lub korzystanie ze statku. Statek może być wynajęty, podobnie jak dom, osobie, która przejmuje posiadanie i kontrolę nad nim na określony czas. Osoba, która wynajmuje statek w ten sposób, zajmuje przez określony czas pozycję właściciela statku. Umowa, na mocy której statek jest tak wynajmowany, może być nazywana czarterem, ale właściwie nie jest to umowa przewozu.
After-the-fact purchase order - zamówienie dokonane po fakcie (PO) stosowane jest, gdy zamówienie i zapotrzebowanie są wystawiane po dokonaniu transakcji oraz gdy transakcja nie spełnia ograniczonych wymagań formularza wniosku o płatność.
Agent - osoba mianowana lub upoważniona przez inną osobę do działania w jej imieniu. Osoba, która mianuje, jest nazywana mocodawcą. W prawie handlowym agent jest powoływany, aby nawiązać w imieniu mocodawcy relacje prawne z osobami trzecimi.
Aggregation - agregacja - proces sumowania zapotrzebowania kilku kupujących na te same lub podobne towary lub usługi w celu zwiększenia siły nabywczej i uzyskania najkorzystniejszych warunków.
Agile procurement - zwinne zakupy/zaopatrzenie to zdolność do reagowania na zmiany popytu i podaży w działaniach związanych z pozyskiwaniem. Często opiera się na metodach pracy lean-agile, które zyskały popularność dzięki produkcji typu just-in-time oraz rozwojowi oprogramowania. Zachęcamy również do zgłębienia tematów "Kaizen" i "Kanban".
1 2 3 4 5 47

Dołącz do zespołu twórców słownika zakupowego.

Jeśli chcesz dopisać jakąś frazę do naszego słownika lub zasugerować doprecyzowanie którejś z już opisanych fraz możesz skorzystać
z formularza po prawej stronie.

Zapraszamy do dzielenia się wiedzą
i współpracy przy tym projekcie!

Wyślij nam wiadomość!

słownik zakupowy, ABC Zakupów - akademia zakupów Słownik zakupowy powstał w ramach naszego projektu ABC Zakupów, którego celem jest przybliżenie podstawowych pojęć i definicji ze świata zarządzania zakupami.
słownik zakupowy