Poniżej możesz wpisać poszukiwaną frazę lub inne słowo kluczowe: (nasz słownik zakupowy jest w wersji Beta obecnie zawiera ponad 550 haseł, więc jeśli nie znajdziesz jakiegoś hasła lub zechcesz któreś dodać albo doprecyzować to na dole strony znajdziesz do tego formularz. Zachęcamy do jego użycia, dzięki temu słownik zakupowy będzie się stale rozwijał)
Letter of credit - akredytywa - zlecenie bankiera (lub innej osoby) znajdującego się w jednym miejscu, skierowane do jego agenta za granicą (banku zagranicznego), upoważniające go do zapłaty określonej kwoty wskazanej w nim osobie lub firmie. Akredytywy komercyjne są szeroko stosowane jako środek płatności zagranicznych. Wymaga to od kupującego zwrócenia się do swojego bankiera z prośbą o otwarcie listu lub kredytu na określoną kwotę. Kupujący wskazuje we wniosku do banku otwierającego warunki, jakie powinien spełnić dostawca (np. złożenie listu przewozowego i innych dokumentów) i po spełnieniu których bank negocjujący powinien zwolnić pieniądze
Letter of indemnity - list zabezpieczający - pismo wydane przez dostawcę stwierdzające, że będzie on odpowiedzialny za straty lub szkody wynikające z wadliwego opakowania lub z innego określonego powodu.
Letter of intent - list intencyjny - wstępne quasi-umowne porozumienie zawarte na piśmie, zwyczajowo stosowane w sytuacjach, gdy znane są towary, roboty budowlane lub usługi, ilości, cena i terminy dostaw, ale gdy główne postanowienia umowy mogą wymagać dodatkowych czasochłonnych negocjacji. Używane do zawarcia umowy przejściowej do czasu zawarcia umowy określonej, aby umożliwić rozpoczęcie świadczenia usług, budowy, produkcji lub dostawy dostaw lub materiałów.
Leverage supplier - (dostawca wykorzystujący dźwignię operacyjną) to termin używany w zarządzaniu łańcuchem dostaw, który odnosi się do dostawców, którzy oferują znaczne korzyści ze względu na dużą wartość zakupów i konkurencyjność rynkową. W przypadku tych dostawców, zakupy są na tyle duże, że kupujący ma możliwość wykorzystania swojej pozycji do negocjowania lepszych warunków, takich jak niższe ceny, lepsze warunki dostawy czy dodatkowe usługi.
Liability - odpowiedzialność - być za coś odpowiedzialnym.
Licencing - koncesjonowanie - słowo to jest używane w wielu różnych kontekstach. Oznacza ono dokument przyznający osobie lub firmie prawa, których w innym przypadku by nie posiadała. W biznesie może to oznaczać porozumienie prawne przenoszące prawa do wytwarzania lub wprowadzania na rynek produktu lub usługi na inną osobę. Takie ustalenia są zwykle sformalizowane w formie dokumentu. Może istnieć wynagrodzenie, być może w formie regularnej opłaty, prowizji lub tantiem.
Lien - zastaw - prawo, na mocy którego jedna osoba, zwykle wierzyciel, musi zachować posiadanie towarów innej osoby do czasu, gdy właściciel towarów ureguluje swoje zobowiązania. Częstym przykładem zastawu jest prawo przewoźnika do zatrzymania towaru w posiadaniu i nieprzekazania go do czasu uiszczenia opłat.
Life-cycle costing - koszt cyklu życia - technika analizy zakupów służąca ocenie ofert przetargowych, która oprócz kosztów nabycia (ceny) uwzględnia inne elementy utrzymania, eksploatacji itp. Przy ocenie różnych ofert przetargowych na dostawy umożliwia to kupującemu dokładniejsze porównanie i wybór tej która ma najniższy całkowity koszt w całym okresie przewidywanego użytkowania produktu. Sprawdź również zagadnienie całkowitego kosztu pozyskania Total Cost of Ownership (TCO)
Linear pricing - stała cena - ta sama cena za każdą jednostkę produktu. W przeciwieństwie do zmiennej struktury cen, gdzie ceny opierają się na liczbie zamówionych jednostek produktu, np. rabat począwszy od 20 jednostki.
Liquidated damages - kara umowna / odszkodowanie umowne - kara, która staje się należna jednej ze stron umowy, gdy druga strona nie wywiąże się ze swoich zobowiązań umownych, to znaczy złamie umowę z jej strony. Kary umowne są zwykle określone w samej umowie i nie muszą być powiązane z rzeczywistą stratą.
List price - lista cen katalogowych - ceny publikowane od czasu do czasu w katalogu lub innej podobnej publikacji przez producenta (lub handlowca). Często ceny katalogowe są cenami orientacyjnymi, od których oferowane są rabaty. Cena katalogowa, znana również jako sugerowana cena detaliczna producenta (MSRP - manufacturer's suggested retail price), zalecana cena detaliczna (RRP - ecommended retail price) lub sugerowana cena detaliczna (SRP - suggested retail price) produktu, to cena, po której producent teoretycznie zaleca sprzedawcy detalicznemu sprzedaż produkt.
Local sourcing - lokalne źródła zaopatrzenia to praktyka pozyskiwania surowców, produktów lub usług od dostawców znajdujących się w bliskiej odległości od miejsca prowadzenia działalności firmy. Celem tej strategii jest wspieranie lokalnej gospodarki, zmniejszanie kosztów transportu i emisji związanych z długodystansowym transportem, a także zwiększenie elastyczności i szybkości reagowania na zmieniające się potrzeby biznesowe. Lokalne źródła zaopatrzenia mogą także przyczyniać się do lepszej kontroli jakości i możliwości szybszego rozwiązywania problemów, ponieważ relacje z dostawcami są często bardziej bezpośrednie i osobiste.
Jeśli chcesz dopisać jakąś frazę do naszego słownika lub zasugerować doprecyzowanie którejś z już opisanych fraz możesz skorzystać
z formularza po prawej stronie.
Zapraszamy do dzielenia się wiedzą
i współpracy przy tym projekcie!
Słownik zakupowy powstał w ramach naszego projektu ABC Zakupów, którego celem jest przybliżenie podstawowych pojęć i definicji ze świata zarządzania zakupami.
Na tej stronie korzystamy z narzędzi własnych lub zewnętrznych, które przechowują małe pliki (cookie) na Twoim urządzeniu. Masz prawo zdecydować, czy włączyć statystyczne i profilujące pliki cookie. Włączając je pomagasz nam oferować lepsze usługi i udoskonalać nasz serwis.