Bezahlvorgang - proces płatności
Bid - oferta zgłoszenie od dostawcy lub sprzedawcy zawierające szacunkowy koszt towarów lub usług, zazwyczaj w odpowiedzi na zaproszenie do składania ofert przez przedsiębiorstwo. Udane oferty często zawierają informacje o wcześniejszych, istotnych projektach dostawcy jako dowód na udokumentowany sukces oraz szczegółowy plan dotyczący terminowej realizacji dostawy produktu.
Bid award - wybór oferty, przyznanie kontraktu, jest to końcowa faza procesu przetargowego, w której kupujący wybiera zwycięskiego oferenta i wchodzi z jego organizacją w umowę.
Bid bond - gwarancja przetargowa - zobowiązanie zabezpieczone przez stronę trzecią (zwykle bank), w którym zgadza się ona na zapłatę określonej kwoty pieniędzy w przypadku, gdy dany oferent, jeśli jego oferta/przetarg zostanie zaakceptowany, nie podpisze umowy zgodnie z jego ofertą/przetargiem
Bid deposit - depozyt przetargowy - wadium - określona suma pieniędzy, którą oferent jest proszony o zdeponowanie u kupującego jako gwarancję, że oferent, jeśli zostanie wybrany, podpisze umowę zgodnie z jego ofertą/przetargiem. Oferent, który nie podpisze umowy, traci kwotę depozytu.
Bid evaluation - proces polegający na porównywaniu ofert dostawców (proces oceny ofert) w celu wybrania najlepszej oferty na towary lub usługi. Kryteria oceny obejmują zgodność z wymaganiami technicznymi, cenę i jakość itd.
Bid rigging - zmowa przetargowa - oznacza nieuczciwe praktyki podczas składania ofert.
Bidder - oferent - podmiot prawny zainteresowany złożeniem propozycji w ramach procedury przetargowej. Rola oferenta kończy się z chwilą przyznania kontraktu zwycięskiemu oferentowi, który staje się wówczas dostawcą.
Bill of entry - deklaracja celna - szczegółowy formularz lub oświadczenie wypełniane przez importera, zawierające informacje o rodzaju i wartości towarów importowanych, składane władzom celnym przed ocleniem towarów i dopuszczeniem ich do kraju.
Bill of lading - konosament - dokument będący potwierdzeniem odbioru i pokwitowaniem, wydawany przez kapitana statku jako przedstawiciela właściciela, za ładunek przyjęty na pokład w celu przewozu. Choć sam w sobie nie jest umową przewozu, służy jako dowód takiej umowy.
Istotne punkty zawarte w konosamencie to:
- nazwa nadawcy
- nazwa statku
- pełny opis ładunku (chyba że jest to ładunek masowy) w tym oznaczenia, numery pakunków itp., oraz port załadunku i przeznaczenia.
Konosament jest przygotowywany w zestawach, zazwyczaj trzech oryginałach. Jedną kopię zatrzymuje kapitan statku, inną nadawca (agent przewozowy), a trzecią wysyła się do odbiorcy, umożliwiając mu odbiór towaru po przybyciu. Zobacz również: Czysty Konosament.
Bill of materials (BOM) - specyfikacja materiałowa (BOM) to szczegółowa lista wszystkich surowców, komponentów i zespołów potrzebnych do stworzenia produktu. Z punktu widzenia zaopatrzenia, specyfikacja materiałowa jest użytecznym źródłem informacji, ponieważ dokumentuje idealne pozycje i ilości wymagane do wyprodukowania towarów.